Szijjártó: A paksi atomerőmű építési munkálatai hamarosan a következő fázisba léphetnek
A Roszatom vezetői biztosították Magyarországot arról, hogy technológiai szempontból továbbra is képesek a beruházás végrehajtására.
A Roszatom vezetői biztosították Magyarországot arról, hogy technológiai szempontból továbbra is képesek a beruházás végrehajtására.
A lengyelek a Mol terjeszkedését, a németek pedig már a paksi atomerőmű orosz bővítését fúrják – belpolitikai triumfálása után egy hónappal Orbán Viktor egyre több veszteséget szenved el a Moszkva elleni energiaembargó körüli vitákban. Kérdés, meddig tarthatja 2014-es árakon a magyar háztartások energiafogyasztását, miután az elmúlt két év alatt 25-szörös volt az áremelkedés a szabadpiacon.
Miután egyre több bizonyíték kerül nyilvánosságra az orosz hadsereg által, ukrán civilek sérelmére elkövetett kínzások, gyilkosságok részleteiről, az Európai Bizottság újabb, sorrendben már az ötödik szankciós csomag tervezetét jelentett be. Az egyik pont a paksi beruházást is érinti.
Csak előre, nem hátra – a fideszes propagandaszöveg az atomerőmű bővítésére is vonatkozik. Nemrég 28,1 milliárd forintot toltak a beruházást felügyelő társaságba.
Kulcsfontosságú négy év következik a klímavédelem szempontjából, most kell megalapozni a globális felmelegedés mértékének megzabolázását célzó kibocsátás-csökkentést. A kampányban mégsem esik sok szó erről. A kormány úgy tűnik, ül a kétségbe vonható babérjain, és fontosabbnak tartja a rezsicsökkentést, az ellenzék pedig ugyan komolyabban beleállna a klímaharcba, és sokat is ígér, de hogy pontosan hogyan tervezik majd ezt megvalósítani, arról kevés szó esik.
Paks II. volt kormánybiztosa elmondta, az európai atomerőművek leállítása csupán növelte az orosz földgáznak való kitettséget.
Több olyan munkás is megszólalt, az RTL Klub Híradójának, akiknek több havi bérükkel tartozik a cég. A fővállalkozó Roszatom az újságírók kérdésére elismerte, hogy vannak gondok, szerintük „bizonyos átmeneti, technikai jellegű nehézségek jelentkeztek”.
Az e heti HVG-ben megvizsgáljuk, hogy a paksi atomerőmű bővítésének esélyeit hogyan befolyásolhatja az ukrajnai háború.
Az Ukrajna elleni orosz támadásra válaszul a nyugati világ gazdaságilag próbálja térdre kényszeríteni az orosz gazdaságot; a forint zuhan és elképzelni is nehéz, hogy hol lesz ennek vége; sötét jövőképet bemutató jelentés készült a klímaváltozásról. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Ha a Paks II. kivitelezési szerződésének titkosított része olyan, mint az üzemeltetés-támogatási, akkor könnyen fel lehet bontani, csak politikai akarat kell hozzá. Kérdés, mennyi bánatpénzt kellene fizetni a Roszatomnak, de az ismert szerződések és szerződésrészek alapján ezek elég kedvező kontraktusok. Paks I. üzemidő-hosszabbításával idő is lenne más kivitelezővel megvalósítani a bővítést. Az ukrán háború miatt egyre szaporodnak az érvek a Roszatom kidobása mellett.
A Roszatom továbbra is azzal számol, hogy 2029-2030-ban már két blokk termel majd.
Orbán Viktor a Facebookon üzent, hogy elítéli Oroszország katonai fellépését Ukrajna ellen, Szijjártó Péter bekérette az orosz nagykövetet, a Magyar Honvédség szintén a Facebookon közölte, hogy a mi országunk lakossága nincs közvetlen veszélyben. Mondhatni, a kommunikáció kötelező köreit megfutotta a kormány az Ukrajna elleni orosz inváziót követő első napban, de hogyan tovább? Sok olyan politikai és gazdasági kérdés van, amelyre hamar meg kell találni a választ. Elküldtük kérdéseinket a kormánynak, választ szinte egyáltalán nem kaptunk.
Mellette a Nyírségi Erdészeti Zrt. első embere is feladatot kapott a Hunatom Zrt.-ben.
Orbán Viktor olyan eredményeket ért el Moszkvában, amelyek már el voltak érve, be kellett érnie néhány homályos ígérettel. Cserébe végig kellett hallgatnia, ahogy Putyin elmondja: Magyarország nem is lehetne a NATO tagja.
Palkovics László innovációs és technológiai és Süli János paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter közötti összefeszüléshez vezettek a Paks II. engedélyezésére vonatkozó kérelemmel kapcsolatos problémák és hiányosságok – állítja cikkében a Direkt36. A párbajt Palkovics nyerte, az engedélyt nem adták meg.
A munkára egyetlen cég tett ajánlatot, el is nyerték a tendert. Ennyi pénzért azonban az állványanyagokat nem hozzák, azt a megrendelőnek kell biztosítania.
Süli János szerint (képünkön ő látható) így hamarosan a létesítési engedély is meglehet. Az ugyanis most még hiányzik.
Az oroszok több munkatársukat is visszarendelték Magyarországról, miközben a magyar féllel a projekt körüli kisebb mutyikról osztottak meg információkat. Recseg-ropog a projekt.
Magyarország áramellátását az sem lehetetlenítené el, ha nem épülne új atomerőmű. Mivel a Paks II. csúszik, komoly szándék mutatkozik a Paks I. élettartam-hosszabbítására, ami a leggazdaságosabb megoldás. Nem meglepő, hogy az orosz terveket nehéz engedélyeztetni az EU-ban, Finnországban a Paks II. Zrt. ottani megfelelője ugyanígy kínlódik.
További értékelésekre van szükség, az OAH ezért nem adta meg a Paks 2 engedélykérelmét, hanem hiánypótlásokat rendelt el.